Pompy ciepła to rewolucja na rynku
Jakie typy pomp ciepła występują?
Z dostępnej oferty na rynku rozróżniamy pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Typ wynika z dolnego źródła, a więc dolnym źródłem może być powietrze, grunt lub wody gruntowe. Powietrzne dzielimy na: monoblokową i split. Gruntowe dzielimy na te z dolnym źródłem, wykonane poprzez odwierty uzbrojone w sondy pionowo zanurzone w ziemi lub poziomo rozłożone przewody rurowe na określonej głębokości powierzchni działki.
O czym trzeba wiedzieć planując montaż pompy ciepła?
Moc pompy ciepła dobierają biura projektowe lub wykwalifikowane firmy instalacyjne. Dobór mocy jest realizowany uwzględniając mnóstwo parametrów instalacji. Efekt doboru pompy ciepła musi gwarantować samodzielną pracę zimą do temperatur rzędu -7°C, czyli przez sporą część okresu grzewczego. Przy niższej temperaturze musi być wspomagana dodatkowym źródłem ciepła, na przykład pomocniczym podgrzewaczem elektrycznym lub kotłem gazowym. Należy pamiętać, że takich skrajnych okresów chłodu poniżej -10 stopni Celsjusza w Szczecinie, możemy się spodziewać od 2% do 3% dni w skali roku, czyli przez 10 dni.
Co jest istotne dla gruntowej pompy ciepła?
Najważniejsze jest dobrze dobrane i wykonane dolne źródło. Moc dolnego źródła pomp ciepła gruntowych należy zaprojektować w oparciu o Dokumentację Projektu Robót Geologicznych dla odwiertów geologicznych, którą zgłaszamy do Starostwa Powiatowego celem legalizacji takiej instalacji dolnego źródła. Taką procedurę dla swoich klientów zawsze wykonuje firma HMI w Szczecinie. Dobrze zaprojektowany i wykonany system instalacji z pompą ciepła pozwala uzyskiwać od 3 do 5 razy więcej jednostek energii cieplnej w instalacji grzewczej niż ilość jednostek zużytego prądu. Dzięki temu, ostateczne koszty eksploatacji tego typu układów są uzasadnione ekonomicznie. Należy szczególnie podkreślić, że pompy ciepła współpracują najbardziej korzystnie z instalacją wodnego ogrzewania płaszczyznowego, w tym podłogowego i ściennego. Dla osiągnięcia prawidłowych efektów grzewczych i eksploatacji ekonomicznej należy odpowiednio zaprojektować i wykonać instalację ogrzewania podłogowego
w budynku.
Czy stare budynki mogą mieć pompę ciepła?
Zainteresowanie pompami ciepła ogromnie wzrosło. System taki można zainstalować w istniejących, starszych budynkach. Wcześniej jednak należy zrobić inwentaryzację budynku. Być może trzeba będzie ponieść większe nakłady związane ze zmianą instalacji grzewczej (modernizacja centralnego ogrzewania) lub termomodernizację dla ścian zewnętrznych budynku i wymianę stolarki okiennej.
– Bez spotkania, inwentaryzacji, analizy budynku i instalacji w budynku, bez wcześniejszych kalkulacji nie da się mówić o kosztach zakupu pomp ciepła – mówi Hubert Marzyński. – Zauważalna oszczędność, po ich prawidłowym doborze, zaprojektowaniu i montażu, jest ogromna.
Czy jest coś jeszcze, co oferuje nam pompa ciepła?
Dzięki technologiom pomp ciepła, woda użytkowa również jest podgrzewana przez system. Możemy się cieszyć ciepłą wodą przez cały rok płacąc mniej, dzięki pompie ciepła, niż podgrzewając droższym systemem w bojlerze elektrycznym z grzałką.
Warto wiedzieć, że pompa ciepła jest również idealnym urządzeniem do chłodzenia budynku w okresie letnim. System grzewczy, wmontowany w budynku, służy również do dystrybucji chłodu. Dlatego warto skrupulatnie i prawidłowo zaplanować oraz wykonać system płaszczyznowy, który ma służyć do chłodzenia w budynku, aby uniknąć punktu rosy i skroplin na okładzinach. Z tymi zagadnieniami najmniejszego problemu nie mają odpowiednio doszkoleni i doświadczeni instalatorzy. Efekt chłodzenia budynku w gorące lato może nas pozytywnie zaskoczyć. Pozwala to uniknąć dodatkowych nakładów na kosztowne systemy klimatyzacji.
Co jest źródłem zasilania pompy ciepła?
Pompy ciepła wymagają podłączenia urządzenia do energii elektrycznej. W zamian dostarczają kilkakrotnie więcej jednostek energii cieplnej, niż jakikolwiek system grzewczy dostępny na rynku. Wspomnianą energię możemy pozyskać również z systemów PV, czyli paneli fotowoltaicznych, powszechnie nazywanych fotowolatiką. Systemy z łatwością można ze sobą integrować – opowiada Hubert Marzyński, właściciel firmy HMI zajmującej się montażem opisywanych instalacji pomp ciepła. Pozyskujemy energię ze słońca, którą odbiera od nas operator energii elektrycznej. Jednocześnie konsumujemy tą energię. Bilans zużytej energii elektrycznej oraz wytworzonej energii przez system paneli fotowoltaicznych potrafi rocznie jeszcze bardziej zoptymalizować koszty związane z eksploatacją budynku.
O rozwiązaniu najlepiej już myśleć na etapie projektowania domu, gdyż zastosowanie pomp ciepła może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd naszej nieruchomości. Nie potrzebujemy bowiem komina spalinowego, czy wentylacyjnego na potrzeby kotłowni. Wentylację tych pomieszczeń możemy planować poprzez systemy wymuszonej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Oszczędzamy tym samym środki, które możemy wykorzystać w innym momencie budowy. Poprawia nam się również estetyka dachu – dopowiada pan Hubert.
Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?
Do oszacowania rocznych kosztów eksploatacji budynku przez pompę ciepła przyjmuje się wiele parametrów. Zakładając duże uproszczenie, że to jest nowy budynek, znajduje się w Szczecinie, spełnia WT 2021, ma powierzchnię około 150 m2 ogrzewaną ogrzewaniem płaszczyznowym, podłogowym, budynek wspomagany jest systemem wentylacji z rekuperacją, w budynku będą mieszkać 4 osoby i dla tylu osób będziemy zużywać ciepłą wodę użytkową, to szacunkowy koszt ogrzewania, przy stawce 60 groszy za 1 kWh wynosi:
- dla pompy ciepła powietrznej około 2400 zł rocznie
- dla pompy ciepła gruntowej około 1900 zł rocznie.
Te koszty można optymalizować – inwestując w system paneli fotowoltaicznych. System fotowoltaiczny o łącznej mocy około 4,5 kW paneli fotowoltaicznych w w/w okolicznościach powinien zaspokajać nas w zakresie pokrycia całkowicie kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Zalecamy pełne kalkulacje do konkretnych przypadków, ponieważ powyższe obliczenia są szacunkowe i nie obejmują szczegółowych danych analitycznych budynku, wytycznych, lokalizacji, które mogą dotyczyć Państwa potrzeb.
Więcej informacji udzielimy na spotkaniu podczas omawiania oferty spersonalizowanej do budynku i potrzeb Klienta.
Tutaj można znaleźć dodatkowe informacje o pompach ciepła w firmie HMI🔴🔵